Collectum höjer avgiften
Collectum höjer sin administrationsavgift från 1,3 procent till 1,5 procent. Avgiften dras från ålderspensionspremien innan den överförs till försäkringsbolagen. Syftet är att finansiera Collectums utökade uppdrag. Förändringen träder i kraft den 1 januari 2010.
När den nya ITP-planen infördes 2007 utökades Collectums uppdrag med en rad nya tjänster. För privatanställda tjänstemän har det bland annat inneburit en upphandling med sänkta avgifter hos försäkringsbolagen som följd, möjligheten att flytta pensionskapital och att avstå familjepension. För Collectum har det utökade uppdraget inneburit ökade kostnader för bland annat drift, förvaltning och kundtjänst. Under 2010 tillkommer kostnader i samband med det omval som planeras och som innebär att samtliga försäkrade ska få de upphandlade produkterna och avgifterna.
Administrationsavgiften dras från den premiebestämda delen av ålderspensionspremien innan premien förs över till det försäkringsbolag tjänstemannen har valt. När avgiften höjs från 1,3 procent till 1,5 procent innebär det i genomsnitt en ökning med 1,65 kronor per månad eller 20 kronor per år för den enskilde. Ändringen gäller från den 1 januari 2010.